Nové datové centrum ZONER EDC

24. září 2018 | Novinky

Přímo v sídle společnosti ZONER software, a.s. jsme postavili nové datové centrum s názvem ZONER EDC v klasifikaci TIER III. I když jsme jej připravovali a projektovali několik let, samotná realizace dodavatelem byla v rekordním čase a trvala přesně 3 měsíce. Investice do technologie datového centra činila přibližně 20 miliónů korun.

Důvodů, proč jsme se pro nové datové centrum rozhodli, bylo několik. V první řadě chceme mít všechny naše služby pod jednou střechou přímo v budově ZONERu což nám umožňuje snížit rychlost případného zásahu do několika minut. Zároveň požadujeme, aby datacentrum bylo vybaveno nejmodernějšími technologiemi od nejspolehlivějších výrobců a dodavatelů na trhu. Tak dokážeme našim klientům zajistit nejvyšší kvalitu služeb pro provoz těch nejnáročnější aplikací, s garancí dostupnosti SLA 99,9%.

Realizaci datového centra provedly odborné firmy – projekt realizovala firma Systeming a technologie dodala firma Altron, která je na datacentra specialistou a staví je jak v České republice, tak i v zahraničí. Hardwarové i softwarové vybavení je od nejlepších výrobců – Cisco, Dell, VMware, Microsoft.

Technologické parametry

V datacentru máme v I. etapě celkem 16 racků o velikosti 42U, což poskytuje prostor pro přibližně 640 fyzických serverů vysoké hustoty a výkonu. Páteřní síť serverovny má kapacitu 2 × 100 Gbit/s. Do internetu je datacentrum připojeno pomocí 3 samostatných 10 Gbit/s linek od 3 různých dodavatelů. Do každého racku vedou dvě nezávislé větve napájení. Racky jsou chlazeny klimatizací, která ústí do každého z nich přímo z dvojité podlahy.

Ochranu před výpadkem elektrického proudu poskytuje dieselový generátor umístěný před datacentrem. Výpadek elektrického proudu kryje UPS od firmy ABB. Na baterie dokáže celé datové centrum běžet dobu nezbytně nutnou, než je potřebný příkon dodán ze záložního zdroje, tedy generátoru. Ten automaticky startuje okamžitě při výpadku proudu a datové centrum začíná napájet zhruba do minuty od výpadku proudu.

Pro ochranu před požárem je datové centrum vybaveno plynovým hasicím zařízením (GHZ). Celé centrum je osazené požárními čidly a jakmile čidla zjistí požár (z bezpečnostních důvodů jej musí detekovat alespoň dvě na sobě nezávislá čidla), hasící zařízení začne čerpat do místnosti plyn Novec 1230, který z místnosti vytlačí kyslík, což požár uhasí.

Vedle nejnovějšího datacentra paralelně využíváme i dalších 2 brněnských datacenter, ve kterých ukládáme zálohy, aby byly z důvodu bezpečnosti geograficky odděleny. Tyto serverovny máme propojeny optickým kabelem, aby byla zajištěna vysoká rychlost spojení i velká datová propustnost.

V našem novém datacentru budou v provozu všechny služby, které společnost ZONER software, a.s. provozuje – od webhostingu, který poskytuje CZECHIA.com, virtuálních a cloudových serverů ZonerCloud přes inShop a inPage až po webovou galerii Zonerama a Zoner Photo Cloud.

Datové centrum je nyní zaplněno z jedné poloviny. V případě potřeby přistoupíme ke druhé etapě, kterou se počet racků (a serverů) i potřebných technologií v serverovně zdvojnásobí.

Ekologie a obnovitelné zdroje energie

V současnosti se dokončuje výstavba solární elektrárny o výkonu 20 kWp, kterou dodala odborná firma PROSOLAR, dodavatel fotovoltaických elektráren a výhradní dodavatel bateriových úložišť STORION. Elektrárna je umístěna na střeše budovy a celý její výkon bude nasměrován pro napájení datacentra. Tím chceme naplňovat naši strategii o zvyšování podílu čisté energie na provozu našich služeb. Vedle připravované solární elektrárny už dnes naši servisní a pohotovostní pracovníci využívají pro transfer mezi datacentry elektromobil HYUNDAI IONIQ ELECTRIC a plugin hybrid AUDI A3 E-TRON, čímž zodpovědně snižujeme emise CO2.

Podívejte se na naše nové datacentrum

Rackové skříně pro až 640 serverů. Všimnou ti můžete i otvorů ve dvojité podlaze, které zajišťují správnou cirkulaci vzduchu.

Některé z racků jsou zatím prázdné, servery budou přidávány dle potřeby.

Klimatizační jednotky, které se starají o chlazení prostoru se servery.

V datacentru je dostatek prostor pro výstavbu druhé etapy, kdy se počet racků i serverů zdvojnásobí.

Rozvodné skříně se starají o dodání potřebného výkonu 120 kW pro servery a vzduchotechniku.

Výkonná UPS od ABB se postará o dodání potřebného výkonu v případě výpadku el. energie. Na baterie může jet celá serverovna až 10 minut, avšak zhruba do minuty je připraven generátor, který může napájet serverovnu v době výpadku el. proudu neomezeně dlouho.

Plynové hasicí zařízení je připraveno uhasit požár hned v počátku pomocí plynu Novec 1230. První (menší) láhev je určena pro rozvodnu, ostatní 3 lahve obsahují plyn Novec 1230 pro místnost se servery.

Chcete se nás na něco zeptat?
Kontaktujte nás
Chcete s námi pracovat?
Podívejte se na volná místa