Podpora DNSSEC pro CZ doménu

10. ledna 2011 | Novinky

Rozšiřujeme naše doménové služby o nový bezpečnostní prvek – DNSSEC. Jedná se zjednodušeně o službu, která zabraňuje potencionálnímu útočníkovi podvrhnout uživateli adresu webových stránek.
DNSSEC mohou využívat všichni zákazníci zdarma.

Jak DNSSEC využít pro svoji doménu CZ?

V Centru administrace pod položkou MENU – Správa DNS se nachází nová nabídka „Podepisování zón DNSSEC“. Pomocí jednoduchého filtru a zvolení domény je možné provést neprodleně podepsání. Rozšíření informací o podepsání poté proběhne na internetu v několika desítkách minut.

Podepsat je možné prozatím pouze domény CZ. Domény musí mít nastaveny DNS servery společnosti ZONER software. Zákaznické domény nepodepisujeme automaticky všechny, ale podepsání bude zřízeno na základě zákaznického nastavení v administraci. 
Naše společnost již podepsala některé své domény, jako například doménu registrace domén – regzone.cz. Informace o podepsání a kontrolu správnosti lze zjistit například na těchto stránkách: dnsviz.net.
Případně instalací pluginu do prohlížeče Firefox: dnssec-validator.cz

Podepisovat nebo nepodepisovat svoji doménu?

Služba DNSSEC má za poslední léta poměrně bouřlivý vývoj. První doménou, která zavedla podepisování byla Švédská doména .se v roce 2005. CZ doména podporuje DNSSEC od roku 2009 a doména EU od podzimu roku 2010. V roce 2010 je také podepsána kořenová zóna (nejvyšší) organizací ICANN a mnoho domén začíná podporovat DNSSEC.
Hlavním cílem služby DNSSEC je zabránění případnému útočníkovi, aby přesměroval adresu cílového serveru na vlastní server a mohl tak například zobrazit fiktivní webové stránky banky, e-shopu, atd. 
Majitelům domén, provozujících finanční weby, e-shopy, zpravodajství doporučujeme doménu podepsat.

Co je to DNSSEC?

DNSSEC (zkratka pro Domain Name System Security Extensions) je v informatice sada IETF specifikací, které umožňují zabezpečit informace poskytované DNS systémem v IP sítích (tj. na Internetu). Jedná se o rozšíření, která klientům DNS (resolvery) umožňuje ověření původu dat, jejich integrity. Nezajišťuje však zašifrování (utajení) přenášených dat a nezaručuje jejich dostupnost.Zdroj WIKI.

Sdružení CZ.NIC, správce domény CZ, patří mezi přední inovátory při nasazování DNSSEC. Na stránkáchwww.dnssec.cz publikuje velké množství informací o službě DNSSECu. Pokud se chcete o problematice dozvědět více, doporučujeme návštěvu těchto stránek.

Chcete se nás na něco zeptat?
Kontaktujte nás
Chcete s námi pracovat?
Podívejte se na volná místa