Zoner Photo Studio 8 – nová kouzla pro digitální fotografy

8. září 2005 | Tiskové zprávy

Pro příznivce digitální fotografie připravila brněnská společnost ZONER software na letošní podzim opravdovou lahůdku v podobě nové verze oblíbeného programu Zoner Photo Studio 8.

Nové nástroje, filtry a funkce ocení nejširší spektrum uživatelů digitálních fotoaparátů. Spíše zkušenějším je určen filtr „Křivky“ pro precizní manuální nastavení úprav barevné tonality obrázku. Klasické „Klonovací razítko“ pro retuš snímků v editoru nově doplňuje nástroj „Žehlička“ pro efektní vyhlazení drobných vad obrazu, např. vyhlazení tváře v portrétní fotografii nebo nástroje „Štětec“ a „Výplň“ pro překrytí části fotografie zvolenou barvou. Uživateli dlouho očekávanou funkcí je průvodce pro skládání panoramatických fotografií. Ten poskytuje komfortní a plně automatický proces spasování snímků v několika jednoduše pochopitelných krocích. Nepřesnosti při automatické analýze a problematické spoje lze přitom pomocí manuální korekce opravit. Kreativní uživatelé si přijdou na své také při tvorbě tzv. anaglyfů, obrázků, které jsou při pozorování pomocí speciálních brýlí s červeno-modrými skly viditelné jako prostorové. Oproti obdobným nástrojům je velkou výhodou zcela automatické nalezení společných bodů a tím přesné složení stereoskopického obrazu. V obou případech použité algoritmy dokáží zpracovat i fotografie pořízené z ruky bez použití stativu.

Vylepšení se dále týkají práce s informacemi EXIF, HTML galerií, podporujících nově stromovou strukturu a automatické synchronizace, přibyly nové efekty, PDF promítání obrázků s přechodovými efekty, opět byla rozšířena podpora RAW formátů a vylepšena práce s některými podtypy bitmapových formátů, zdokonaleny byly některé stávající filtry apod. Seznam nových funkcí a vylepšení čítá desítky položek a týká se všech částí programu.

Kromě funkčních novinek bylo také podstatným způsobem optimalizováno jádro programu, čímž došlo k urychlení řady operací, jako například načítání obrázků, aplikace filtrů nebo start samotné aplikace. Výrazně však byly sníženy především paměťové nároky a také optimalizována práce v síti, kterou ocení stále se rozšiřující skupina multilicenčních uživatelů. Významných změn doznalo i samotné grafické prostředí, které umožňuje částečně převzít nastavení z operačního systému.

Zoner Photo Studio 8 bude k dispozici jako obvykle ve třech funkčně odstupňovaných verzích označovaných ProfessionalHome a Classic, určených pro různé skupiny uživatelů. Součástí standardní prodejní verze Professional bude navíc kniha „Zoner Photo Studio 8 – kouzlo digitální fotografie“ z nakladatelské divize Zoner Press a přiložené brýle pro prohlížení stereoskopických obrázků. Prodejní premiéra produktu bude již tradičně na mezinárodním veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex 2005 v Brně.

Chcete se nás na něco zeptat?
Kontaktujte nás
Chcete s námi pracovat?
Podívejte se na volná místa