Zoner Photo Studio 10 – jubilejní vlna novinek

11. září 2007 | Tiskové zprávy

Na pořádný příliv novinek a vylepšení se mohou těšit uživatelé oblíbeného českého programu pro zpracování digitálních fotografií Zoner Photo Studio. Jeho nejnovější– již desátou verzi – uvede producent, brněnská společnost ZONER software, s. r. o., na trh symbolicky 10. 10. 2007.

Zoner Photo Studio 10 je plné inovací ve všech směrech. Ihned po spuštění jsou nejviditelnější změny v uživatelském rozhraní. Ne náhodou jsou některé jeho prvky, např. ikony, způsoby zvýrazňování a další, odvozeny od nastupujícího operačního systému Windows Vista. Nová verze se tomuto systému přizpůsobuje a při instalaci pod ním dokáže třeba využít i vlastností atraktivních uživatelských stylů prostředí (Aero). Nezůstalo však pouze u vizuálních změn, došlo i k přepracování podoby některých dialogů a úpravám ovládání, které by měly práci s programem usnadnit a učinit příjemnější. Nejvýraznější změnou v tomto ohledu je alternativní použití filtrových dialogů bez oken náhledů, tedy způsob úpravy fotografie v okně editoru v plném rozlišení, podobně jako u tzv. přímých nástrojů.

Mezi nejvíce očekávanými novinkami jsou tradičně nové grafické nástroje a filtry. Desátá verze nezklame ani v tomto směru. Hned dvě novinky se zaměřují za řešení expozičních problémů, tolik typických pro digitální fotografii. První je HDR (High Dynamic Range), neboli skládání více fotografií v různém expozičním rozsahu, přezdívané lidově „sendvič“. Druhou z nich je přímý přechodový filtr, softwarová analogie gradientních filtrů před objektiv. Podstatného vylepšení doznaly nástroje pro retuš, do nichž byla mj. zapojena podpora ovládání pomocí tlakově senzitivního tabletu s libovolně volitelnými parametry pro přítlak. Do skupiny retušovacích nástrojů přibyl efektový štětec, určený pro lokální změny jasu, kontrastu, sytosti a doostření. Byly také přepracovány některé algoritmy, poskytující nyní kvalitnější výstupy.Soubor novinek grafických nástrojů doplňují filtr variace, funkce porovnání obrázků (občas také nazývaná „prosvětlovací pult“) a další.

Uživatelé využívající práci s metadaty ocení plnou podporu Unicode kódování znaků, které otevírá cestu k vícejazyčným popiskům fotografií. Za zmínku stojí také možnost hromadného přiřazení popisků současně více složkám. Rozšíření se dočkaly z minulé verze tolik oblíbené nástroje pro práci s GPS údaji. Podle nich lze nově vyhledávat a filtrovat fotografie v dané vzdálenosti od bodu na mapě nebo referenční fotografie. Mimořádně zajímavé jsou také vazby pro přímé odečítání a zobrazování zeměpisných souřadnic v mapovém software Ozi Explorer, ve všech dostupných produktech SmartMaps či na on-line mapách služby Mapy.cz.

Ve výčtu novinek nelze opomenout ani vylepšení jednoho z nejoblíbenějších publikačních nástrojů – průvodce pro tvorbu DVD prezentací. Nová verze nabízí zlepšenou kvalitu výsledného obrazu i zvuku.Průvodce tvorbou DVD prezentace je dále rozšířen o nová nastavení a uživatelé se také mohou těšit na tolik žádaný „Pan&Zoom“ efekt při promítání.

Stranou pozornosti nezůstaly ani podporované grafické formáty, jejich seznam se rozšířil o osm typů souborů, z nichž nejvýznamnější je formát HD Photo (Windows Media Photo), který lze plnohodnotně číst a ukládat. Zoner Photo Studio také přečte formáty JPEG 2000 Codestream, skupinu formátů „portable bitmap“ a další. Zvláště užitečnou funkcí je pak ukládání formátu JPG pro web podle cílového objemu souboru místo obvyklého stupně komprese. Zásadní novinkou je rozšířená podpora práce s RAW daty. Díky spolupráci s externím DNG konvertorem je zaručena podpora prakticky všech typů RAW formátů. Kromě toho je možné přímo otevřít pro náhledy další typy RAW souborů. A konečně, související novinkou je také podpora WIA komunikace se zařízeními nepodporujících technologii Mass Storage.

Zoner Photo Studio 10 bude opět k dispozici ve čtyřech funkčně odstupňovaných verzích označovaných Professional, Home/Office, Xpress a Classic, určených pro různé skupiny uživatelů. Ceny nových licencí zůstávají přibližně na úrovni předchozí verzí, stávající uživatelé mohou využít zvýhodněných podmínek upgrade.

Chcete se nás na něco zeptat?
Kontaktujte nás
Chcete s námi pracovat?
Podívejte se na volná místa