Domaineři opouští doménu EU s diakritikou (TZ 02/2011)

18. ledna 2011 | Tiskové zprávy

Registrace domén EU s háčky a čárkami – doménová událost roku 2009 – nyní prověřuje peněženky domainerů a vhodnost investice.

Prosinec roku 2009 přivábil k registraci domén EU mnoho domainerů a nadšenců, kteří nyní musí uhradit obnovovací poplatek domén na další rok. Při větším množství registrovaných domén se jedná o několikatisícové částky, které musejí majitelé každoročně vynaložit, aby si mohli domény udržet.

ZONER software, největší registrátor EU domén s diakritikou (tzv. IDN), zaregistroval v roce 2009 při spuštění registrací přes 3.000 IDN domén EU, což bylo 65 % domén s diakritikou všech českých registrátorů. V současné době eviduje téměř 40 % neprodloužených IDN domén. V případě neuhrazení obnovovacího poplatku do konce ledna majitelé o tyto domény přijdou.

„Někteří domaineři své nadšení pro doménu EU s diakritikou přecenili a registrovali mnoho názvů, které nyní z finančních důvodů musejí pouštět. Také opětovné odmítnutí zavedení diakritiky do domény CZ doménám moc nepřeje. Domnívám se však, že diakritika v doménách smysl má a jak říká klasik – dobré domény zrají jako víno a jejich hodnota poroste“, říká Petr Komárek, ředitel internetové divize ZONER software.

Registrace domén s sebou nese poplatky. Prvotní registrace se hradí na jeden rok. Každý další rok je nutné vlastnictví domény prodlužovat uhrazením tzv. obnovovacího poplatku. Některé domény umožňují předplacení i na více let dopředu, např. doménu CZ lze předplatit až na 10 let.

Možnost registrovat domény EU můžete na www.regzone.cz.

Chcete se nás na něco zeptat?
Kontaktujte nás
Chcete s námi pracovat?
Podívejte se na volná místa